fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Lewica składa projekt uchwały w sprawie solidarności z obywatelkami Afganistanu 

projekt 

 

Uchwała 

Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 

z dnia … 2021 roku 

w sprawie solidarności z obywatelkami Afganistanu 

 
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do Rady Ministrów, instytucji Unii Europejskiej oraz całej społeczności międzynarodowej o solidarność z obywatelkami Afganistanu, którym w wyniku przejęcia władzy przez Talibów grozi trwała utrata z trudem wywalczonych praw do  nauki, pracy, ochrony zdrowia, wolności osobistej. Prawa człowieka zagwarantowane traktatami międzynarodowymi są najwyższą wartością, a ich przestrzeganie stanowić winno warunek wszelkich politycznych działań.

W ciągu 20 ostatnich lat kobiety w Afganistanie wykazały determinację i skuteczność w podejmowaniu nauki i studiów, zdobywaniu zawodów i stopni naukowych, otwieraniu i  prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, pełnieniu funkcji politycznych, samorządowych i w organizacjach społecznych. Walka o dostęp do nauki i pracy wymagała wielu ofiar. Rocznie blisko tysiąc Afganek traciło życie. Z sukcesem przełamały kulturowy i religijny stereotyp społecznej i zawodowej roli kobiet. Kobiety stanowiły 25 % parlamentu, działały w samorządzie, były obecne w dziedzinach wcześniej zarezerwowanych dla mężczyzn.

Dzisiaj Afgankom grozi trwała utrata nie tylko tych zdobyczy, ale też wolności, zdrowia i życia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do Rady Ministrów i instytucji Unii Europejskiej z  apelem, by wszelkie ewentualne rozmowy z nowymi władzami Afganistanu i ich dyplomatyczne uznanie były uwarunkowane poszanowaniem i utrzymaniem praw Afganek oraz przestrzeganiem prawa międzynarodowego. Indywidualne przekonania Talibów, ich osobisty brak akceptacji dla praw kobiet jako praw człowieka nie może być przyjęty przez cywilizowany świat.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się także z apelem do polskich i zagranicznych środowisk naukowych, gospodarczych i społecznych o udzielanie pomocy i wsparcia obywatelkom Afganistanu, które uzyskały prawa polityczne i wyemancypowały się ponownie zaledwie 20 lat temu.Nie można dopuścić do tego, by odebrano im prawa należne wszystkim ludziom. 

Katarzyna Kretkowska podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Prezentujemy projekt uchwały dotyczący solidarności z kobietami w Afganistanie, który jest apelem zarówno do władz polskich, jak i do władz Unii Europejskiej, a także całej społeczności międzynarodowej. Zwracamy się o solidarność z Afgankami oraz o uwarunkowanie wszelkich działań politycznych, wszelkich rozmów, wszelkiej ewentualnej pomocy na rzecz Afganistanu, od poszanowania praw Afganek, które , jak wszystko na to wskazuje, mogą być im trwale odebrane. Kobiety w Afganistanie, dziewczęta w Afganistanie zostały opuszczone nie tylko przez własnych liderów politycznych, ale także przez władze NATO. Pragniemy, aby społeczność międzynarodowa wyciągnęła z tego wnioski i zapobiegła dramatom, które mają niestety codziennie miejsce w Afganistanie. 

Magdalena Biejat podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Kiedy talibowie zdobyli Kabul obiecywali, że nic się dla kobiet nie zmieni. Dzisiaj już wiemy, że to nie jest prawda. Zostało zamknięte muzeum, zostało zamknięte ministerstwo do spraw praw kobiet, nie wiadomo czy kobiety będą mogły wrócić na uniwersytety, dziewczynki będą mogły wrócić do nauki w szkołach średnich. Coraz więcej kobiet dowiaduje się, że ich jedynym przeznaczeniem jest bycie w domu i odbiera im się prawo do wykonywania zawodu, który wykonywały przez ostatnie lata, zanim talibowie przyszli do ich kraju. To jest sytuacja niezwykle dla nich trudna, ale pomimo tego terroru, który panuje w Afganistanie kobiety nadal protestują i wychodzą na ulice, aby sprzeciwić się odbieraniu sobie swoich podstawowych praw. Dlatego tak ważnym jest, żebyśmy dzisiaj o nich nie zapominali, żebyśmy wśród tylu trudnych i ważnych tematów nie zapomnieli o kobietach, które pozostały w Afganistanie, a które czują się dzisiaj osamotnione przez społeczność międzynarodową, One czekają na nasze wsparcie. Nasze wsparcie, jakim jest wyrażenie solidarności z nimi, a które dzisiaj proponujemy, jest symboliczne. Ale bardzo potrzebne jest faktyczne dyplomatyczne wsparcie całej społeczności międzynarodowej. Mam nadzieję, że wszyscy posłowie i posłanki w naszym Sejmie poprą tę uchwałę. 

Paulina Piechna-Więckiewicz podczas konferencji prasowej powiedziała: 

Pragnę podać kilka przykładów, ponieważ ten apel nie jest gołosłowny. Afganki wychodzą na ulice pomimo tego, iż wiedzą, że każdy ich protest to narażenie się na śmierć. Taki jest koszt protestu w obronie własnych praw kobiet w Afganistanie.  

W ciągu ostatnich dni została dokonana egzekucja jednej z siatkarek z reprezentacji Afganistanu. Pamiętamy, kiedy zaraz po przewrocie na ulicach ścigano policjantki, które służyły swojemu państwu, które je reprezentowały. One wyrosły w przeświadczeniu o tym, że mają prawo do edukacji, do wykonywania różnego rodzaju zawodów: jako policjantki, jako lekarki, jako polityczki; do tego, że ich rola społeczna nie ogranicza się tylko i wyłącznie do rodzenia dzieci.  

Te wszystkie kobiety zostały opuszczone. Jeżeli nie uciekną, tak jak wiele sportsmenek, które to uczyniły, to czeka je śmierć. Egzekucja, gdzieś na jakimś placu wśród ludzi rzucających w nie kamieniami. 

Jedyne formy nacisku obecnie to formy pieniężne, to wpływanie na talibów i przekonywanie ich, że na pewno prestiż Afganistanu nie wzrośnie od kolejnych zamordowanych kobiet. Wiemy, że w historii zapomina się o ofiarach różnego rodzaju konfliktów, że bardzo często zapomina się o kobietach, które podczas nich są gwałcone. O to one często płacą najwyższą cenę konfliktów zbrojnych. Mamy nadzieję, że Afganki będą niechlubnym wyjątkiem dla społeczności międzynarodowej, która wreszcie nauczy się reagować na tę sytuację. 

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem