fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Posłowie lewicy po 2 latach od powrotu do Sejmu

13 października 2019 roku odbyły się wybory do polskiego parlamentu. W ich wyniku kandydaci wywodzący się z Lewicy Razem, Polskiej Partii Socjalistycznej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Wiosny zdobyli 49 mandatów poselskich. Utworzyli Koalicyjny Klub Parlamentarny Lewica, na czele którego stanął kujawsko-pomorski poseł Krzysztof Gawkowski.

W dwóch okręgach wyborczych powołanych w województwie kujawsko-pomorskim mandaty poselskie uzyskało czworo kandydatów lewicy: w okręgu nr 4 (bydgoskim): Krzysztof Gawkowski i Jan Szopiński, a w okręgu nr 5 (toruńskim): Robert Kwiatkowski i Joanna Scheuring-Wielgus. Tylko Joanna Scheuring-Wielgus miała doświadczenie parlamentarne zasiadając w Sejmie VIII kadencji, pozostali weszli do ław sejmowych po raz pierwszy.

Doświadczeniem samorządowym wykazać się mogli natomiast Jan Szopiński (wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego i zastępca prezydenta Bydgoszczy) oraz Krzysztof Gawkowski (samorząd mazowiecki, Wołomin) i Joanna Scheuring-Wielgus (rada miejska Torunia).

Posłowie lewicy (wszyscy są członkami Nowej Lewicy) utrzymują stały kontakt z wyborcami, głównie poprzez swoje biura poselskie na terenie województwa, m.in. w: Bydgoszczy, Toruniu, Inowrocławiu, Włocławku, Grudziądzu, Nakle, Żninie. Uczestniczą w różnorodnych akcjach społecznych i charytatywnych, sportowych i kulturalnych, utrzymują więzi ze współpracującymi z lewicą środowiskami, jak np. związki zawodowe, organizacje kombatanckie, środowiska mundurowe, uniwersytety trzeciego wieku, organizacje walczące o prawa kobiet i ruchy obywatelskie. Są też częstymi gośćmi w programach telewizyjnych i audycjach radiowych, ogólnopolskich i regionalnych. W grudniu 2020 r. Robert Kwiatkowski z rekomendacji klubu Lewicy powołany został przez Prezydenta RP w skład Rady Mediów Narodowych.

Statystyka sejmowej aktywności poselskiej wykazuje, że kujawsko-pomorscy posłowie dobrze spełniają swoje obowiązki parlamentarne.

KRZYSZTOF GAWKOWSKI – uzyskał w wyborach 30 859 głosów

  • wystąpień w Sejmie – 147
  • interpelacji – 391
  • zapytań –   10
  • oświadczeń –  1
  • udział w głosowaniach – 99,2 %
  • jest przewodniczącym Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy, pracuje w sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii.

JAN SZOPIŃSKI – uzyskał w wyborach 11 821 głosów

  • wystąpień w Sejmie – 349
  • interpelacji – 686
  • zapytań – 20
  • oświadczeń – 43
  • udział w głosowaniach – 99,63 %
  • jest przewodniczącym sejmowej Podkomisji Stałej ds. obywatelskich, cudzoziemców i migracji oraz członkiem Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

ROBERT KWIATKOWSKI – uzyskał w wyborach 13 940 głosów

  • wystąpień w Sejmie –  31
  • interpelacji – 559
  • zapytań –  28
  • oświadczeń – –
  • udział w głosowaniach – 98,28 %
  • jest członkiem sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowych Technologii.

JOANNA SCHEURING-WIELGUS – uzyskała w wyborach 26 092 głosy

  • wystąpień w Sejmie –  30
  • interpelacji – 197
  • oświadczeń – 1
  • udział w głosowaniach – 95,35 %
  • jest członkiem sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.*

gawkowski sejm mownica prezydent   szopinski granica male

Przez minione dwa lata lewica stała się nie tylko w Sejmie, ale w przestrzeni społecznej, także Kujawsko-Pomorskiego, wyraźnym  głosem mniejszości oraz tych, którzy są lekceważeni przez obecny obóz władzy. Osoby tracące pracę w wyniku kryzysu, niedoceniani pracownicy budżetówki, kobiety, społeczność LGBT, emeryci mundurowi, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, zwierzęta, ofiary przemocy w rodzinie, a także wiele, wiele innych grup mogło liczyć na wsparcie posłów Lewicy.

Pomimo zasiadania w ławach opozycji, parlamentarzystom Lewicy udało się doprowadzić do uchwalenia wielu dobrych rozwiązań. Jednym z nich jest ustawa antyprzemocowa, która dała możliwość natychmiastowej izolacji sprawców przemocy domowej, to było rozwiązanie niezwykle potrzebne w czasie epidemii i lockautu.

r.kwiatkowskiportret   scheuring wielgus

Sejm przyjął także poprawkę Lewicy do Tarczy Antykryzysowej, dot. wynagrodzenia zarządów firmy, które będą korzystać z pomocy publicznej. Ich kadra zarządzająca od tej pory nie mogła zarabiać więcej niż 4-krotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce.

Wiele z projektów Lewicy – o emeryturze minimalnej, o reprywatyzacji, o świadczeniu kryzysowym, o Rzeczniku Praw Zwierząt, o rozdzieleniu stanowiska Ministra Sprawiedliwości od funkcji Prokuratora Generalnego, o równości małżeńskiej, o związkach partnerskich – Zjednoczona Prawica po prostu zignorowała. Jednakże każdy z nich otwierał nowy rozdział w debacie publicznej i udowadniał, że teza obozu władzy o niemerytorycznej opozycji jest po prostu nieprawdziwa.

Z przykrością trzeba stwierdzić, że sposób procedowania ustaw w Sejmie, rządzonym przez Marszałka Sejmu wywodzącego się ze Zjednoczonej Prawicy sprawia, że przeforsowanie projektów Lewicy jest zadaniem prawie niemożliwym.

Należy więc tylko zapamiętać, iż Klub Lewicy złożył w minionych 2 latach aż 150 projektów ustaw, które, niestety, trafiły do sejmowej zamrażarki.

Natomiast na ulicach polskich miast i miasteczek posłowie Lewicy byli blisko mieszkańców, walczyli o prawa kobiet, o prawo wyboru, praworządność, wolne media. Obecnie z w ramach komitetu „Legalna aborcja. Bez kompromisów” zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, dzięki której barbarzyńskie prawo aborcyjne w Polsce może zostać złagodzone!

Warto też nadmienić o znaczeniu interpelacji poselskich, które w znacznej przewadze dotyczyły spraw regionalnych, wynikały ze spotkań z wyborcami, albo listów czy  e-maili sygnalizujących określony problem, spotkań z samorządowcami, dyżurów w biurach poselskich. Trudno wymienić wszystkie sprawy, jakie były treścią interpelacji 4 kujawsko-pomorskich poslów Lewicy. Najczęściej dotyczyły problemów w funkcjonowaniu, likwidacji, czy pomocy dla placówek oświaty, szpitali powiatowych, opóźnień w budowie dróg lokalnych i obwodnic, wykluczenia transportowego poprzez ograniczanie  połączeń kolejowych, remontów dworców, pomocy rolnikom w czasie suszy i plag chorób zwierzęcych, ochrony zbiorników wodnych np. Zalewu Koronowskiego, pomocy finansowej dla Portu Lotniczego, PESY, skutków pandemii COVID-19 i akcji szczepień, finansowania fundacji T. Rydzyka, pedofilii w Kościele, zatrudniania kapelanów w służbach, ratowania środowiska po b. Zachemie, składowania niebezpiecznych odpadów w Janowcu Wlkp., oczyszczania kraju z azbestu, pomocy dla żłobków niepublicznych, szkół podstawowych i hospicjów po pandemii, utworzenia Parku Narodowego w Puszczy Bydgoskiej, funkcjonowania policji, ABW i Funduszu Sprawiedliwości, przemocy w rodzinie i praw dziecka.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej i hasło Lewicy o „silnej Polsce w silnej Europie” wciąż jest obowiązujące. Dlatego też KKP Lewica zagłosował za ratyfikacją Funduszu Odbudowy, postrzegając kwestie środków unijnych jako element rozwoju cywilizacyjnego naszego kraju. W tej sprawie podjęte zostały rozmowy z rządem RP, a dzięki nim Lewica wprowadziła do KPO następujące zapisy:

1. zasadę, iż minimum 30 % środków z KPO trafi do samorządów;

2. budowę 75 tys. tanich mieszkań na wynajem;

3. 850 mln euro dla szpitali powiatowych;

4. 300 mln euro dla firm poszkodowanych przez pandemię;

5. powstanie Komitetu Monitorującego wydatki z Funduszu Odbudowy;

6. jasny plan wydatkowania i zapis gwarancji w dokumentach wysłanych do Komisji Europejskiej.

Szef Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, uczestniczący w obradach przedkongresowej Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej (3 października) wysoko ocenił aktywność posłów z regionu, podkreślając ich zaangażowanie w ważne sprawy społeczne i zdecydowane wyrażanie stanowiska lewicy w swoich wystąpieniach publicznych.

Podczas Kongresu zjednoczeniowego Nowej Lewicy 9 października 2021 r. w Warszawie, posłanka Joanna Scheuring-Wielgus wybrana została wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy.

* statystyka sejmowa według danych na 16 października 2021 r.

Opr. nim, 16 października 2021 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem